Za co musíte zaplatit u lékaře

Nejeden obyvatel Česka by vrátil poměry ve zdravotnictví do dob, kdy byla péče zdarma. Že se připlácí za nadstandard, už dnes nikomu nepřipadá zvláštní. U soukromých lékařů, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou, platí dobrovolně pacienti, respektive klienti desítky i stovky tisíc korun. Na případné poplatky byste se však měli psychicky připravit i u lékařů, kteří mají smlouvu s pojišťovnou. A nejen tam, platit musíte i ve státních zařízeních. Za co? Za výkony, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. U praktického lékaře jde většinou o potvrzení o zdravotním stavu, u dermatologa za odstranění kosmetických vad. U zubaře se platí za kvalitnější materiál. Lidové noviny vám přinášejí přehledy výše poplatků u nejčastěji navštěvovaných lékařů. Tedy poplatků, které budete muset v případě potřeby uhradit.

 

Kosmetické úpravy si pacient platí

Pihy, křečové žíly a další problémy, které vadí kráse, vám může na požádání odstranit kožní lékař či plastický chirurg. Pokud však není možné zákrok provést kvůli zdravotním obtížím, hradí si částku pacient sám.
Kožní lékař či plastický chirurg si za své úkony účtuje různé částky ve chvíli, kdy požadovaný zákrok není předepsán či doporučen lékařem. Většinou se tedy jedná o kosmetické úpravy. Mohou to být například drobné kožní výrůstky, bradavice či pihy na nežádoucím místě. Tedy pokud je třeba ze zdravotních důvodů pihu odstranit, požadovanou částku zaplatí pojišťovna. Pokud o zákrok žádáte sami, zaplatíte vy. Lidé mající větší nároky na svůj vzhled čím dál tím častěji žádají lékaře o provedení drobných operací, jako je například plastika očních víček, vypínání kůže na obličeji (takzvaný face-lift) či odsátí tuku. Klasický případ, kdy se u těchto lékařů platí, je operace křečových žil. Tyto nežádoucí vystouplé žíly nepůsobí příliš esteticky. Proto se mnoho lidí dobrovolně rozhodne podstoupit jejich odstranění. Opět zde platí, že nedoporučí-li operaci lékař, všechny náklady si dotyčný pacient zaplatí sám. V soukromých střediscích se za tuto operaci platí i 40 000 korun. Obvykle se však za odstranění křečových žil platí za obě končetiny až 16 000 korun.

 

Běžné výkony, za které se platí u dermatologa a plastického chirurga

* Odstranění pih nebo bradavic chirurgicky 50 až 500 korun
* Odstranění pih nebo bradavic laserem 500 až 2000 korun
* Zvednutí horních víček 5000 až 10 000 korun
* Plastika dolních víček 5000 až 10 000 korun
* Operace horních i dolních víček až 15 000 korun
* Vypnutí kůže na obličeji (face lift) 20 000 až 30 000 korun
* Odstranění křečových žil   - jedna končetina až 10 500 korun
                                          - dvě končetiny až 16 000 korun
* Celková anestezie až 3500 korun
* Odsátí tuku - liposukce hýždě 10 000 až 15 000 korun
* Lokální umrtvení 250 až 500 korun

Poznámka: ceny za výkony jsou stanoveny individuálně

 

U praktického lékaře jsou nejdražší potvrzení

Potvrzení, poplatky, přihlášky na střední i vysokou školu, žádosti o průkazy. Musíte počítat s tím, že za tuto zprávu o zdravotním stavu musíte u lékaře platit.
Při návštěvě praktického lékaře má mnoho lidí pocit, že je vše "zadarmo". Když po nich lékař požaduje peníze, jsou nemile překvapeni. Platit se musí například, když žádáte o potvrzení o zdravotním stavu. Například na přihlášku do autoškoly, na střední i vysokou školu, do různých kroužků. Tedy student, který si hodlá podat přihlášku na pět vysokých škol, zaplatí až sedm set korun. Jen za lékaře, škola si účtuje své poplatky. Platit za potvrzení přihlášky musí rodiče i za děti, chystající se nastoupit do školky. Preventivní prohlídky hradí pojišťovna u osob starších 18 let jednou za dva roky. Připadá vám to málo? Pravda je, že čím dříve se na dané onemocnění přijde, tím lépe ho lze léčit. Dva roky bez prohlídky se tak jeví jako poměrně dlouhá doba. Když byste se chtěli nechat vyšetřit, bez toho, že budete mít nějaké obtíže, musíte zaplatit. Záleží na typu zařízení, kam docházíte. Na luxusní klinice může taková prohlídka vyjít i na 45000 korun.

  Orientační ceny úkonů a potvrzení u praktického lékaře nehrazené pojišťovnou

* zdravotní průkaz 120 až 170 korun
* potvrzení pro řidičský průkaz 250 až 300 korun
* potvrzení pro zbrojní pas 300 až 450 korun
* lékařská prohlídka před vstupem do zaměstnání 250 až 300 korun
* letní a zimní rekreace, sportovní pobyty 70 až 130 korun
* potvrzení k adopci 200 až 300 korun
* lékařské potvrzení do dětského tábora 200 až 300 korun
* odběr krve a vyšetření krevní skupiny 300 až 350 korun
* klinické vyšetření, odběr krve na alkohol 300 až 350 korun
* propíchnutí ušního lalůčku 200 až 250 korun
* lékařská zpráva do zahraničí od 250 korun (dle časové náročnosti a komplexnosti)
* vystavení duplikátu očkovacího průkazu 100 až 200 korun
* zpráva pro jesle a mateřskou školu 70 až 130 korun
, každá další 30 až 80 korun
* studium na střední škole, učilišti 70 až 130 korun
, každé další potvrzení 30 až 80
   korun
* potvrzení pro studium na vysoké škole 90 až 140 korun
* zpráva o zdravotním stavu pro různé účely 100 až 150 korun
, (bytová situace,
   prodloužení mateřské)
* zpráva pro účely pojistné události 120 až 170 korun
(úrazové pojištění apod.)
* zpráva pro účely soudu 130 až 210 korun
(výpis ze zdravotní dokumentace,
   posouzení zdravotního stavu)
* zpráva pro odklad školní docházky 100 až 150 korun

 

Krásný chrup přijde na tisíce

Pacienti platí nejen za luxus, ale často i za běžné služby
Krásné zuby nejsou zadarmo. V posledních letech se Češi stále více zajímají o stav svého chrupu. Jsou ochotni do zářivého úsměvu investovat relativně vysoké částky.
Prvním předpokladem k udržení si pěkného vzhledu svého chrupu je pochopitelně každodenní hygiena. Tu ale mnozí Češi často zanedbávají. Mají více kazů než lidé v západních zemích. Tam se pěkný chrup totiž považuje za společenskou samozřejmost. Jen těžko najdete manažera či vysoce postaveného člověka s chybějícími zuby a silnou parodontózou. Naši západní sousedé jsou ochotni investovat do pěkného chrupu vysoké částky peněz. Tento trend se pozvolna začíná projevovat i v České republice.

U zubaře se platí vysoké částky
Zdravotní pojišťovny sice hradí základní péči, ale za kvalitnější materiály a náročnější zákroky se musí doplácet. A částky nejsou zrovna zanedbatelné. V zubních ordinacích, které nemají smlouvu s pojišťovnou, je placení za ošetření samozřejmostí. Ale tisíce korun může požadovat i lékař mající s pojišťovnou smlouvu. A to v případě, že budete od něj žádat ˝nadstandard˝. Za co se nejčastěji platí? Plomby z nadstandardních materiálů se počítají na stovky, cena za korunky na tisíce. Srovnatelnou cenu mají i rovnátka. Za implantáty nahrazující zuby můžete zaplatit 10 až 15 tisíc korun. Ceny za materiál a ošetření nejsou přesně stanoveny. Jednotlivé ordinace si do konečné ceny započítávají své náklady. Tedy navštívíte-li ordinaci, kde jsou špičkové přístroje a luxusnější prostředí, počítejte s placením vyšší částky. V žádném případě by se nemělo stávat, že se pacient až po provedeném zákroku dozví, kolik bude muset za novoty v ústech zaplatit. Je třeba, aby se s lékařem domluvil vždy předem. Pacient má právo reklamovat práci stomatologa, pokud má pocit, že byla špatně provedena. Na péči nehrazenou ze zdravotního pojištění je možné sjednat si zvláštní pojištění. Nadstandardní výkony budou posléze vyplaceny, a to na základě druhu uzavřené pojistky. Tuto službu poskytuje například pojišťovna Česká pojišťovna Zdraví, která je zaměřena hlavně na stomatologii. Zaručuje 70 až 80 plnění. Proplácí ale pouze ty výkony, které byly doporučeny lékařem. Pokud se tedy člověk u takovéhle pojišťovny připojistí (ročně zaplatí kolem 500 - 900 korun), část nákladů se mu vrátí.

  Za co si musí pacient připlatit v zubní ordinaci

* kvalitnější amalgámy (výplně) 200 - 800 korun
* nadstandardní bílá plomba 200 - 700 korun
* plnění odumřelých zubů 500 - 2000 korun
* můstek (jeden zub) 1500 - 6500 korun
* rovnátka 1500 - 5500 korun
* korunka 1200 - 3500 korun
* implantát vsazený do dásně (nahrazuje jeden zub) 10 000 - 15 000 korun
* odstranění zubního kamene (provádí-li se více než jedenkrát ročně) 500 korun
* snímatelné náhrady chrupu (umělý chrup - jedna čelist) 2500 - 3000 korun

Ceny závisejí na množství použitého materiálu, na jeho kvalitě či náročnosti provedení. Liší se i podle toho, jakými přístroji je vybavena ordinace.

Většinu očkování mají staří lidé zdarma

Každý nový občan České republiky je čtvrtý den po narození očkován proti tuberkulóze. Než započne školní docházku, má za sebou většinu povinné imunizace proti nebezpečným nemocem.
PRAHA - Hygienici a lékaři ale stále častěji doporučují další vakcíny, většina z nich již ale zadarmo není. Jak uvádí RNDr. Marek Petráš, který vede internetové informační centrum o očkování, kromě povinné imunizace pro děti jsou i některé typy očkování pro vybrané skupiny obyvatel hrazeny pojišťovnou. Novinkou je například povinné očkování proti virové hepatitidě ˝žloutence˝ - typu B. To se nyní provádí u všech nově narozených dětí a u dětí, jež dosáhly 12 let věku a touto vakcínou ještě nebyly očkovány. ˝Kromě dětí se zdarma provádí vakcinace také u rizikových skupin obyvatel, jako jsou hemodialyzovaní pacienti nebo narkomani,˝ říká Petráš a pokračuje: ˝Očkování běžně provádějí hygienické stanice nebo nemocnice, u dětí tento úkon provádí pediatr.˝ Také může dojít k události, kdy výskyt ˝žloutenky˝ typu A začíná hrozit epidemií - například při velkých záplavách. Tam je na rozhodnutí hlavního hygienika, zda nechá očkovat ohrožené obyvatele na účet státu. Pokud se chcete nechat očkovat sami, třeba před cestou do rizikové oblasti, platíte kromě samotné vakcíny i aplikaci (jehlu, stříkačku a úkon). Cena za tuto službu se pohybuje mezi 50 až 200 korunami.

  Důchodci mají vakcínu proti chřipce zdarma
Jak uvedl Petráš, pro důchodce trpící většinou některou z nemocí stáří by i obyčejná chřipka nebo pneumokoková nákaza mohla znamenat obrovské komplikace. Ty nezřídka končí až smrtí. Proto je očkování proti chřipce a pneumokokům pro starší věkovou kategorii hrazeno zdravotní pojišťovnou. Mnoho lidí, zvláště obyvatel větších měst, kde hrozí v podzimních a zimních měsících velké riziko kapénkové nákazy, se nechává očkovat proti chřipce. Zdravotnickým pracovníkům je vakcína hrazena. ˝I v Čechách se najdou rodiče, kteří z různých důvodů odmítají nechat očkovat své dítě. Mají na to právo. Současně by si ale měli uvědomit, že neočkované dítě působí přímo jako magnet na dětské choroby,˝ říká Petráš a dodává: ˝Například ochrana proti dětské obrně působí prakticky celý život. Člověk pak může v klidu i vycestovat do země s vyšším výskytem této nemoci. Totéž se dá říci i o tuberkulóze. Tam působí vakcinace stále, před cestou do zahraničí se provede pouze TBC test. Při negativním výsledku se jen člověk nechá přeočkovat,˝ říká Petráš. Vakcína proti TBC patří mezi hodně levné stojí kolem dvaceti korun.
Porevoluční boom vakcíny proti encefalitidě
Mezi velmi nebezpečné onemocnění, před nímž se lze chránit, patří klíšťová encefalitida - zánět mozku. Ta může mít s přibývajícím věkem velmi dramatický průběh. Vakcína proti encefalitidě je k dispozici již několik desítek let, lidé ji však více využívají až v poslední době, kdy se začala více propagovat. Rovněž meningitida - zánět mozkových plen - je nebezpečná nemoc. ˝Často se vyskytuje v místech, kde je větší koncentrace lidí. V některých oblastech může dojít až k epidemiím. V takové situaci záleží opět na rozhodnutí hlavního hygienika, zda nechá očkovat obyvatele na účet státu. Brancům, kterým kvůli větší koncentraci lidí hrozí nebezpečí meningitidy, toto očkování hradí armáda,˝ uzavírá Petráš.

Kolik stojí očkování (ceny jsou za jednu dávku)

proti chřipce Celkem se aplikuje jedna dávka Orientační cena 140 až 230 korun

proti virové hepatitidě typu A       Celkem se aplikuje jedna dávka 1000 až 1500   
proti virové hepatitidě typu B      Celkem se aplikují tři dávky 160 až 690 korun
proti klíšťové encefalitidě            Celkem se aplikují tři dávky 290 až 320 korun
proti meningitidě typu A + C       Celkem se aplikuje jedna dávka 90 až 160 korun
proti pneumokokovým nákazám  Celkem se aplikuje jedna dávka 200 až 220 korun
proti vzteklině
                             Aplikují se tři základní dávky 370 až 390 korun
proti choleře
                               Celkem se aplikuje jedna dávka 570 až 600 korun
proti žluté zimnici (povinné do exotických zemí)
Celkem se aplikuje jedna dávka
                                                  110 až 350 korun
proti břišnímu tyfu
                       Celkem se aplikuje jedna dávka 140 až 440 korun
Přeočkování proti tetanu na žádost pacienta (před odjezdem do ciziny)
   Celkem se
                                                  aplikuje jedna dávka 9 až 70 korun

 

Za určení pohlaví dítěte si rodiče musí zaplatit

  PRAHA - Státní, nebo soukromá péče? To je otázka, kterou se dnes zabývá mnoho žen. I v oboru gynekologie a porodnictví existují rozdílné ˝sazby˝ za péči, případně nadstandard. Závisí samozřejmě i na tom, zda má vybrané zařízení smlouvu s pojišťovnou, či si žena platí vše. Dnes si může těhotná žena nejen vybrat svého gynekologa, ale i požadovat jeho přítomnost u porodu. Zcela běžná je i přítomnost otce nebo kamarádky na porodním sále. Stačí pouze absolvovat přípravný kurs s rodičkou a cesta na sál je otevřená. Maminky jsou dnes běžně ubytovány na pokojích se svými dětmi. Pokud si chtějí připlatit za soukromí a být na pokoji samy, zaplatí tři sta až tisíc korun denně navíc.
Orientační ceny v gynekologické ambulanci a těhotenské poradně

* prohlídka u privátního gynekologa 300 až 400 korun
* předpis léků na oddálení menstruace 200 až 250 korun
* videozáznam plodu 350 až 400 korun
* snímek z ultrazvukového vyšetření plodu 100 až 300 korun
* určení pohlaví plodu ultrazvukem 300 až 350 korun
* přítomnost privátního gynekologa u porodu 500 korun/30 minut,
za každých
  dalších započatých 30 minut 250 korun
* přítomnost otce u porodu 500 až 800 korun

Na ceně by se měl pacient s lékařem domluvit předem

Lékař je povinen pacientovi nastínit všechny možnosti léčby předem a informovat jej o finanční výši případných poplatků. Často ale oznámí pouze dražší variantu. Pokud pacient není ˝šťoura˝, s úhradou souhlasí, protože si myslí, že je to skutečně jediná možnost léčby a jiná neexistuje. Pro běžného občana je způsob získávání informací o ceně za různé úkony dost složitý. Některá zařízení jsou ochotna říci ceny pouze při osobní návštěvě, mnohdy až po objednání pacienta při vstupní prohlídce. Takže normální smrtelník by při zjišťování, kolik kde co stojí, přišel nejdříve o nervy a potom i na mizinu.

Určitou orientaci nabídne katalog

Česká lékařská komora má v nejbližší budoucnosti vydat Katalog dohodnutých služeb hrazených přímo nemocným v rámci ambulantní péče. Ceny zde uvedené by měly být vodítkem pro jednotlivá zařízení, ať již státní, nebo soukromá. O tom, jak vysoké či nízké úhrady budou, si pak rozhodují jednotlivá pracoviště. Rozdíly se počítají v desítkách, ale i stovkách korun. Tento katalog by měl být k dispozici na internetových stránkách České lékařské komory, aby si každý, kdo má zájem, mohl orientačně zjistit, za co bude muset zaplatit a kolik to bude stát.

LN 20.8.2001

Návrh katalogu cen ČLK
                                                  zpět