Lidé se už k lékaři mohou objednat díky internetu
07.5.2001, Krkonošské noviny 
 
Vrchlabí - Objednat se k vyšetření, operačnímu výkonu nebo porodu do Horské nemocnice Krkonoše s.r.o. je nyní možné pomocí internetu. Zdravotnické zařízení je prvním v České republice, které tuto netradiční službu poskytuje. 
"Internetem se už dnes běžně objednávají jiné služby a podnikání je i ve zdravotnictví, takže proč ne," řekl nám Vladimír Dryml, odborný poradce nemocnice. 
"Domnívám se, že pro určitou část populace, především mladší, bude nový systém určitě výhodnější, urychlí to dosažitelnost zdravotní péče, lidé si mohou operační výkony naplánovat a nemusí dlouhodobě čekat u lékařů v ordinacích," dodal Vladimír Dryml, který se domnívá, že jde o moderní technologii třetího tisíciletí. 
Občan po vyplnění příslušného formuláře pomocí internetu získá rychlý a snadný přístup ke zdravotní péči. "Objednávku" obdrží zaměstnanec nemocnice, předá ji vedoucímu oddělení a pacient bude následně vyrozuměn, získá zpětné potvrzení, návrhy na další řešení a kontakty. 
"V nemocnici funguje vnitřní systém a jsme připraveni na to, aby nedošlo ke zneužití informací," dodal Dryml. 
Andrea Festová, Krkonošské noviny, 7.5.2001 

(Zpráva je rozšířena o vyjádření odborníků z dalších nemocnic) 
PRAHA/VRCHLABÍ (okres Trutnov) (ČTK) - Nemocnice v ČR zatím většinou nenabízejí pacientům objednávky na vyšetření a operace přes internet, ode dneška však mají tuto možnost pacienti Horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí. ČTK zjistila, že tuto možnost nabízí rovněž pražská Fakultní nemocnice Motol, záleží však vždy na osobní domluvě pacienta s lékařem. 

"Našim pacientům stačí vyhledat si internetovou stránku www.nemocnice.vrchlabi.cz a vyplnit příslušný formulář, který zašlou elektronickou poštou do nemocnice. Novou službu poskytuje gynekologicko-porodnické oddělení, chirurgické oddělení, gastroskopické centrum a interní oddělení," řekl ČTK poradce nemocnice Vladimír Dryml. 

"Technicky u nás tato možnost je, záleží však vždy na osobní domluvě pacienta s lékařem," řekla ČTK mluvčí nemocnice v Motole Eva Jurinová. Náměstek ředitele pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák ČTK řekl, že takovou službu zatím nenabízejí. Počítají ale s tím, že se lidé budou moci přes internet objednat na mamografické vyšetření prsu v centru, jež nemocnice otevřela. 

"Místo aby se domlouvali telefonem, objednají se elektronicky," vysvětlil. Nemocnice rovněž plánuje, že lékaři budou na internetu radit pacientům v konkrétních obtížích. 

Horák však nepovažuje za možné, aby se někdo pomocí internetu objednával na operace. "Proč by to nebylo možné, touto cestou se domluvíme, zda pacient chce operaci s předoperačním vyšetřením, nebo je má odjinud. Pokud nebudeme mít potřebného odborníka pro jeho případ, buď mu doporučíme jinou konkrétní nemocnici, nebo si pozveme na jeho operaci odborníka k nám," vysvětlil Dryml. 

"Nečekáme, že internetu budou hojně využívat starší lidé, ale spíše ti mladší, kteří umějí s počítačem pracovat," dodal. 
Naďa Myslivcová Michal Zitko mal

zpět