PRÁVA A POVINNOSTI PACIENTA

Diagnóza je pro šéfy tabu 
27.4.2001, Karlovarské noviny

Přestože se někteří zaměstnavatelé snaží získat podrobné informace o zdravotním stavu svých podřízených, kteří stráví více času u lékaře než v práci, doktoři nemohou ani diagnózu ani její souvislosti sdělovat. 

"Zaměstnavatelé nás většinou nekontaktují, mě osobně tak jednou do roka. Musím ale připustit, že někdy zcela chápu důvody, proč se zajímají o stav svého pracovníka. Zejména v takových případech, když zaměstnanec není delší dobu v práci a informace o něm jsou k dispozici pouze z neschopenky. Na té se uvádí pouze číslo diagnózy," říká praktický lékař MUDr. Pavel Smutný a dodává: "Sám jsem několikrát během své praxe telefonoval nadřízeným svých pacientů, abych je v zásadě ujistil, že zdravotní stav dotyčného je skutečně problematický a je nutné to v práci zohlednit." 

"Lékař nesmí v žádném případě zaměstnavateli podávat informace o dignóze pacienta. Může jej však informovat o zdravotních souvislostech s ohledem na určitý druh práce, kterou by měl dotyčný vykonávat," doplňuje předseda oblastní pobočky České lékařské komory v Karlových Varech MUDr. Jiří Kaplan. 

V praxi to může znamenat například údaje o tom, že zdraví pracovníka z nějakého důvodu neumožňuje, aby manipuloval s těžkými břemeny a podobně. Nic více, nic méně. 

Silvie Risová, Karlovarské noviny, 27.04.2001

zpět